You are currently viewing Msza święta za króla Belgii Filipa

Msza święta za króla Belgii Filipa

Dnia 14. listopada w niedzielę po święcie św. Leopolda, patrona Królestwa Belgii, w obecności Konsul Generalnej Belgii Danielle Haven, w Jerozolimie odprawiona została Msza święta w intencji króla Belgii – Filipa. Dla Kustodii Ziemi Świętej wydarzenia te są co roku okazją do wyrażenia wdzięczności za wkład, jaki włożyły w przeszłości i czynią to również obecnie cztery kraje katolickie Francja, Belgia, Włochy i Hiszpania, chroniąc i wspierając wspólnoty chrześcijańskie w Ziemi Świętej.

Uroczystościom przewodniczył o. Stéphane Milovitch, odpowiedzialny za Departament Dziedzictwa Kulturowego Kustodii. „Cieszymy się, że możemy dzisiaj celebrować Mszę Świętą na cześć króla Belgów Filipa i jego żony, królowej Matyldy” – powiedział o. Milovitch we wprowadzeniu do Mszy Świętej. „Podczas tej Eucharystii będziemy modlić się w intencji króla, aby i on sam poczuł się wezwany do świętości, która niech pozwoli mu panować nad swoim ludem z rozeznaniem. Modlimy się za lud belgijski i idąc za wskazaniami Papieża Franciszka, modlitwą otaczamy także ludzi ubogich na całym świecie.”

Homilię wygłosił o. Frans Bouwen, misjonarz Afryki, jak sam zdradził we wstępie do swojego kazania. W nawiązaniu do króla Filipa, wypowiedział następujace słowa: „Chcemy złożyć hołd naszemu królowi i wszystkim jego poprzednikom, a także wszystkim członkom rodziny królewskiej, którzy nadali kształt historii i teraźniejszość naszego kraju.” Główna część homilii oparta była na czytaniach z dnia i na komentarzu do Ewangelii, zarówno w języku francuskim, jak i flamandzkim. „Potrzebujemy każdego mężczyzny i każdej kobiety, aby budowali lepszy świat, aby możliwe było sprostać głębokim podziałom, które zagrażają naszemu światu i naszemu społeczeństwu: narodowym, religijnym i kulturowym, różnicom między bogatymi a biednymi” – podsumował ojciec Bouwen. „Jesteśmy świadkami globalizacji, która otwiera się na nowe perspektywy przyszłości, ale jednocześnie ożywia głębokie egoizmy i zagraża kulturom mniejszości, a także najbardziej pokrzywdzonym narodom i klasom. Ważne jest, abyśmy wszyscy mogli razem marzyć i pracować.”

Zgodnie z tradycją, na zakończenie celebracji Eucharystii, na kilka minut przed odegraniem na organach belgijskiego hymnu narodowego, odmówiona została jeszcze modlitwa za rodzinę królewską. „Dziękujemy Kustodii za zorganizowanie tej uroczystości” – powiedziała konsul pani Haven. „W tych czasach ważne jest, aby starać się pozostać blisko tradycji i dawać ludziom siłę, także poprzez orędzia przekazywane podczas obchodów. Jestem osobiście wdzięczna za to, że biorąc pod uwagę wszystkie środki bezpieczeństwa, celebracja Mszy była możliwa i że było nam dane uczynić znak ciągłości.”

Giovanni Malaspina

Źródło: www.custodia.org