You are currently viewing Betlejem: Wigilia Bożego Narodzenia w miejscu narodzenia Jezusa

Betlejem: Wigilia Bożego Narodzenia w miejscu narodzenia Jezusa

Jest to Wigilia inna niż zwykle, ale tradycje są przestrzegane: pomimo wszystkich trudności związanych z pandemią koronawirusa, w tym roku poraz kolejny w Betlejem odbywają się obchody z dnia 24 grudnia. Liturgii przewodniczył Łaciński Patriarcha Jerozolimy, J.E. Pierbattista Pizzaballa, w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu od zakończenia kwarantanny po zarażeniu się koronawirusem.

Wigilię Bożego Narodzenia Pizzaballa rozpoczął w Jerozolimie w siedzibie Patriarchatu Łacińskiego, gdzie przyjął o. Amjada Sabbara, proboszcza kościoła łacińskiego w Jerozolimie i kilku miejscowych chrześcijan. Stamtąd udał się do Betlejem, podążając wcześniej ustaloną trasą, podczas której Patriarcha spotkał się z szeregiem władz religijnych i cywilnych.

Po drodze pierwsze miejsce postoju znajdowało się przed grekokatolickim klasztorem Mar Elias, gdzie czekali na niego proboszcz i burmistrz Beit Jala. Z kolei Proboszcz łacińskiego kościoła w Betlejem o. Rami Asakrieh i burmistrz Beit Sahour, powitali Łacińskiego Patriarchę przed grobem Racheli.

Pomimo ograniczeń, które uniemożliwiały zwykłe masowe uczestnictwo w spotkaniu, było to świętujące Betlejem, które powitało przybyłego biskupa. Jedenaście grup harcerskich z Betlejem, Jenin (Burqin) i Jerozolimy zapewniało oprawę muzyczną, paradując w procesji, zgodnie z lokalną tradycją. Następnie J.E. Pierbattista Pizzaballa wszedł na plac żłóbka, gdzie otrzymał życzenia burmistrza Betlejem Antona Salmana. Przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego Patriarcha Łaciński spotkał się z trzema przedstawicielami wspólnot chrześcijańskich, które żyją w kościele betlejemskim, zgodnie z regułami Status Quo: z gwardianem wspólnoty franciszkańskiej, o. Luis Enrique Segovia Marín oraz z dwoma przedstawicielami wspólnot greko-prawosławnej i ormiańskiej.

Pierwsze Nieszpory w kościele św. Katarzyny oficjalnie rozpoczęły obchody Bożego Narodzenia, a patriarcha łaciński przewodniczył z tej okazji codziennej procesji popołudniowej, która odbywa się w Grocie Narodzenia Pańskiego.

Był wtedy czas ciszy, aż do pasterki w Bazylice Narodzenia Pańskiego, kiedy dzwony i pieśni radosne zapowiadały radość Bożego Narodzenia. Po raz pierwszy uroczystość była zamknięta dla publiczności, ale niewielka delegacja miejscowych chrześcijan – reprezentująca duchowieństwo, młodzież i pielgrzymów – mogła w niej uczestniczyć, wraz z lokalnymi władzami politycznymi i konsulami generalnymi Hiszpanii, Włoch, Francji i Belgii, czterech narodów, które historycznie wspierały Ziemię Świętą.

Podczas gdy liturgia Bożego Narodzenia odbywała się w kościele św. Katarzyny, w grocie Narodzenia Pańskiego pod spodem, o północy Kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton przewodniczył krótkiej Mszy. Zgodnie z tradycją Msze święte odprawiane są w małych grupach co czterdzieści minut od północy do czwartej po południu w Boże Narodzenie, niczym nieprzerwana chwała w miejscu narodzin Zbawiciela.

„Podczas mojej pierwszej Mszy bożonarodzeniowej jako Patriarcha nie chcę dodawać swojego głosu do głosu tych wszystkich, którzy potrafią dobrze opisać noc” – powiedział w swojej homilii J.E. Pizzaballa, odnosząc się do trudnych czasów, przez które przechodzi świat z powodu pandemii: „Muszę i chcę dać swój głos proroctwu, stać się echem Ewangelii i powiedzieć wam o łasce tej godziny. Urodziło się nam dziecko, otrzymaliśmy Syna: to jest pewność chrześcijan. Noc, każda noc, nie jest ostatnim słowem w naszej historii i historii ludzkości”. Patriarcha Łaciński przypomniał nam, że życie, które rozpoczęło się w Betlejem, pokonało śmierć i pozwala mieć nadzieję na zwycięstwo, które musi nastąpić, nawet w tych czasach cierpienia. „W mieście Betlejem urodził się, aby stać się pokarmem i napojem, ucząc nas, że nie ma zbawienia poza miłością daną i otrzymaną. Ratowanie człowieka jest służbą, a przed tą i wszystkimi innymi kryzysami i katastrofami zostaniemy uratowani tylko wtedy, gdy uczynimy dobroć najważniejszym naszym interesem.”

W towarzystwie franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej Patriarcha Łaciński w procesji niósł figurę Dzieciątka na ostatnią modlitwę, w Grocie Narodzenia Pańskiego: tam, gdzie dwa tysiące lat temu Jezusa był wydany na świat.

Beatrice Guarrera

Źródło: www.custodia.org