W dniach 5 i 6 stycznia 2021 r., zgodnie z tradycją całego Kościoła, odbywają się obchody liturgiczne Objawienia Pańskiego, także w Ziemi Świętej. Podobnie jak Trzej Mędrcy, Kustosz Ziemi Świętej o. Francesco Patton udał się w drogę z Jerozolimy do Betlejem judzkiego, aby odwiedzić Dzieciątko Jezus złożone w żłobie.
Epifania, jako święto objawienia się Jezusa poganom, reprezentowanych przez Trzech Mędrców, zgodnie z programem odbyło się również i w tym roku. Rankiem 5 stycznia Kustosz Ziemi Świętej spotkał się z niewielką grupą wiernych reprezentujących parafię św. Zbawiciela w Jerozolimie, na czele z proboszczem o. Amjadem Sabbara. Obecny na spotkaniu proboszcz pragnął szczerze podkreślić swoją radość ze wzajemnego wspierania się we wspólnocie w tych szczególnych czasach, a przede wszystkim w okresie świątecznym. „W szczególności” – powiedział o. Amjad „Chcę podziękować Komitetowi Dzielnicy Chrześcijańskiej Jerozolimy za przekazanie 300 prezentów dla dzieci Starego Miasta na Boże Narodzenie”.
„Jestem bardzo zadowolony ze wszystkich naszych parafii w Ziemi Świętej” – powiedział Kustosz o. Patton. „Umiejętność opieki nad chorymi i tymi w trudnej sytuacji ekonomicznej, mimo że wszyscy jesteśmy w trudnej sytuacji i cierpieniu: jest to dla mnie bardzo ważny znak nadziei, którą łączę z doświadczeniem Mędrców. Mędrcy przychodzą do Jezusa z chęcią dzielenia się, ofiarowując swoje najcenniejsze dary, a spotkanie z Jezusem zawsze czyni nas zdolnymi do dzielenia się.”
Po spotkaniu mała grupa franciszkanów udała się do Betlejem.
Podobnie jak w pierwszą niedzielę Adwentu, Status Quo wymaga dwóch przystanków: pierwszego, w prawosławnym klasztorze Mar Elias, gdzie Kustosz spotkał się z przedstawicielem parafii Beit Jala; druga, przy wyjściu z izraelskiego punktu kontrolnego znajdującego się bezpośrednio za Grobem Racheli, otwartego wyjątkowo w ten świąteczny dzień. Po dwóch spotkaniach Kustosz dotarł do wejścia na „Star Street”, przemierzając dalej wespół z przedstawicielami lokalnych władz, poprzedzony delegacjami harcerzy, których dudy i bębny nadały na tę chwilę odrobiny rozrywki.
Gdy dotarł do Placu Żłóbka, przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego, o. Patton został przyjęty przez władze cywilne, po czym skierował się do małych drzwi prowadzących do Bazyliki. Poprzedzony przez niewielką delegację franciszkanów mieszkających w klasztorze św. Katarzyny przy miejscu Narodzenia w Betlejem, Kustosz uroczyście wszedł po powitaniu przedstawicieli dwóch innych wyznań chrześcijańskich mieszkających w Bazylice Narodzenia Pańskiego. Uroczystość wejścia przeniosła się następnie do części łacińskiej, gdzie Kustosz został przyjęty przez gwardiana klasztoru o. Enrique Segovia, który towarzyszył o. Patton do kościoła św. Katarzyny, gdzie proboszcz o. Rami Asakrieh odprawił wyznaczoną część liturgiczną a następnie dokonał zwyczajowego przywitania.
„Szliśmy śladami Mędrców, aby spotkać się i oddać cześć Panu” – skomentował Kustosz z ołtarza. „Dzisiaj Pan ofiarował nam kolejny łagodny dzień światła, słońca i ciepła. Niech to także będzie znakiem nadziei na rozpoczęty Nowy Rok. Niech będzie to rok odrodzenia dla wszystkich i niech dar, jaki Ojciec czyni dla ludzkości, ogrzeje nasze serca, nasze życie i nasze rodziny. Szczęśliwego Objawienia Pańskiego.”
Po uroczystym wejściu, zgodnie z tradycją, odbyły się pierwsze pontyfikalne nieszpory w uroczystość Objawienia Pańskiego, okadzając Grotę Narodzenia. Oficjum czytań zakończyło się i otworzyło ten pierwszy słoneczny dzień celebracji, który zakończył się ponownym okadzeniem Gwiazdy Narodzenia, Żłobka i łacińskiego ołtarza wewnątrz Groty Narodzenia.
Dnia 6 stycznia, podczas gdy chrześcijańskie wspólnoty prawosławne, kierujące się w liturgii kalendarzem juliańskim, rozpoczęli uroczyste obchody Bożego Narodzenia, wspólnota łacińska spotkała się ponownie w kościele św. Katarzyny na celebracji Eucharystii, której przewodniczył Kustosz Ziemi Świętej. Na uroczystości obecni byli przedstawiciele władz cywilnych i przedstawiciele grup parafialnych, a także konsulowie Belgii i Włoch oraz dwaj przedstawiciele konsulatów Hiszpanii i Francji.
„Myślę, że w tę Uroczystość Objawienia Pańskiego musimy nauczyć się patrzeć na całą ludzkość jako ludzkość braci” – powiedział o. Patton w swoim komentarzu do Ewangelii. „Cała ludzkość musi uklęknąć przed Dzieciątkiem z Betlejem. Cała ludzkość jest proszona o ofiarowanie mu złota, to znaczy uznanie go za jedynego Pana w ich życiu; ofiarować mu kadzidło, to znaczy rozpoznać w nim prawdziwego Boga, który ukazuje się nam z twarzą dziecka; ofiarować mu mirrę, to znaczy uznać, że nasz Pan i Bóg postanowił dzielić z nami całe swoje życie, łącznie z cierpieniem i śmiercią, właśnie po to, aby nas odkupić i ocalić od cierpienia i ziemskiego padołu.”
Kolejną celebracją wspólnoty obrządku łacińskiego były drugie popołudniowe Nieszpory, które zakończyły tę ważną Uroczystość. Punktem kulminacyjnym, zgodnie z tradycją, była procesja po klasztorze św. Hieronima, naprzeciw kościoła św. Katarzyny, gdzie trzech franciszkanów obleczonych w kapy o różnych kolorach, na pamiątkę trzech Mędrców, nieśli i rozdawali miejscowym wiernym oraz pielgrzymom, którzy przybyli na tę Uroczystość dary kadzidła i mirry.
Giovanni Malaspina
Źródło: www.custodia.org