„Tu są schody, prowadzące do szkoły, a portiernia będzie tutaj, aby pilnować wejścia”. Ojciec Haitham Franso Yalda Hano, proboszcz kościoła łacińskiego w Kanie, już ma pełną wyobraźnię tego, jak będzie miała wyglądać przyszła Szkoła Ziemi Świętej w Galilei. Ostrożnie przedzierając się przez plac budowy, o. Haitham opisuje co już jest i co wkrótce zostanie jeszcze wykonane. Inauguracja nowej szkoły odbędzie się w 2023 roku i powstanie tu gimnazjum dla uczniów z Kany (po arabsku Kafr Kanna)oraz sąsiednich miejscowości o profilu kładącym nacisk na przedmioty ścisłe. To galilejskie miasteczko, liczące około trzech tysięcy rodzin chrześcijańskich, z których 1700 jest obrządku łacińskiego, słynie z tego, że znajduje się tam sanktuarium pierwszego cudu dokonanego przez Pana Jezusa, strzeżone przez franciszkanów z Kustodii Ziemi Świętej od 1641 roku.
Po latach planowania widać pierwsze ważne efekty prac nad nową szkołą prowadzoną przez franciszkanów. Zewnętrzna konstrukcja została ukończona. Z zewnątrz można zobaczyć imponującą budowlę podzieloną na dwa skrzydła, zajmujące trzy kondygnacje. W części po lewej stronie znajdzie się teatr i sala do zajęć sportowych, z której będzie można korzystać także poza godzinami zajęć szkolnych.
To właśnie dzięki ofiarom zebranym podczas zbiórki „Na Boży Grób” (Pro Terra Sancta collection) oraz prywatnym datkom można było rozpocząć planowanie nowej szkoły, która będzie miała służyć lokalnej społeczności. „W 2020 roku otrzymaliśmy bardzo hojną darowiznę od rządu węgierskiego, która pozwoliła nam wznowić prace” – wyjaśnia o. Haitham, który kieruje tym projektem. „Uczniowie z pobliskiej szkoły sióstr franciszkanek (która posiada klasy do poziomu średnio-zaawansowanego) będą więc mogli kontynuować naukę w pobliskiej szkole, od klasy dziewiątej do dwunastej (w wieku od 14 do 18 lat).”
Na placu budowy powoli powstają nowe przestrzenie, w których zasiądą przyszli uczniowie: sale lekcyjne z tablicami elektronicznymi, dziedziniec apelowy, boisko sportowe, sala gimnastyczna, biura administracyjne, pracownie fizyki i chemii, teatr oraz kawiarnia na ostatnim piętrze budynku z pięknym widokiem na otaczającą okolicę.
„Zamierzamy pomieścić około dwustu lub dwustu pięćdziesięciu uczniów” – kontynuuje o. Haitham. „Mamy nadzieję, że szkoła ta stanie się wzorem dla innych szkół, ponieważ pracujemy nad tym, aby wszystko było zbudowane zgodnie z nowoczesnymi kryteriami i warunkami bezpieczeństwa”.
Anton Hanna i Samer Falah zarządzają firmą zakontraktowaną do wykonania tych prac od samego początku projektu. „Pierwszy kamień został położony w 2015 roku, ale prace wstrzymano w 2017 roku. Kolejną umowę podpisaliśmy w lutym 2020 roku, kontynuując prace nad tym projektem w październiku 2020 roku. Planujemy zakończenie na początku 2022 roku.” Firma, która działa w wielu kościołach w Ziemi Świętej, zapewniła po części renowację innych Miejsc Świętych, takich jak Grota Zwiastowania w Nazarecie, kościół na Górze Tabor, kościół Prymatu w Tabdze, a ostatnio zajmowała się odrestaurowaniem kościóła w Nain. Anton Hanna podsumowuje: „Kiedy zrobiliśmy test sprawdzający, czy okablowanie działa i zapaliły się wszystkie światła, ujrzałem dobry wynik naszych prac i byłem zadowolony, bo wkrótce to miejsce będzie świecić”.
Beatrice Guarrera