W poranek Wielkiego Piątku Kościół Jerozolimski udaje się na Górę Kalwarię, aby uczcić „Mękę Pańską” w miejscu, gdzie był ukrzyżowany i oddał życie Pan Jezus.
O godzinie 7 rano, po wejściu do świątyni Patriarchy, kard. Pierbattisty Pizzaballa wraz z wiernymi, drzwi Bazyliki Grobu Pańskiego pozostały zamknięte na trzy godziny. Tego dnia księża nosili szaty liturgiczne koloru czerwonego, które przypominają przelaną przez Jezusa krew.
Liturgia Męki Pańskiej

Dzisiejsza liturgia składa się z różnych części. W procesji na wejście, Patriarcha niósł relikwię Krzyża świętego, którą umieścił na ołtarzu. Nastąpiła liturgia słowa, która zakończyła się odśpiewaniem „Pasji według Jana”.
Werset o śmierci Jezusa został odczytany przed ołtarzem Greków. Temu momentowi towarzyszyła głęboka cisza, podczas której kantor pocałował otwór pod ołtarzem, który zaznacza miejsce, w którym, jak głosi tradycja, był wbity krzyż Jezusa.
Adoracja Krzyża

Druga część liturgii obejmuje adorację Krzyża Świętego. Patriarcha trzykrotnie zawołał: „Oto drzewo Krzyża, do którego przybito Jezusa, Zbawiciela świata”, na co chór i wierni odpowiedzieli: „Pójdźmy z pokłonem”.
Najpierw Patriarcha, potem kapłani, zakonnicy, a następnie wierni ucałowali relikwię Krzyża, zgodnie ze starożytnym obrzędem, który sięga IV wieku.
Komunia Święta

Ostatnia część liturgii to obrzęd Komunii Świętej. Patriarcha idąc w procesji, poprzedzony przez braci franciszkanów i księży, udał się do Edykuły (Grób Pański), skąd wziął puszkę z hostiami konsekrowanymi w Wielki Czwartek.
Następnie, po udzieliun wszystkim wiernym Komunii Świętej, Najświętszy Sakrament został zaniesiony w procesji na Górę Kalwarię. Na zakończenie celebracji, po udzielieniu błogosławieństwa, relikwia Krzyża została wystawiona do adoracji w kaplicy Objawienia Maryi należącej do franciszkanów.
Marinella Bandini
Żródło: www.custodia.org