#Klimat Ziemi Świętej #Komisariat Ziemi Swietej #Pielgrzymka do Ziemi Siwetej
Istotnym elementem planowania swojego wyjazdu do Ziemi Świętej (czy to ma być pielgrzymka, czy też wycieczka) będzie wybranie odpowiedniej dla siebie pory roku. Jest oczywiste, że osoby nieco starsze (w przeciwieństwie do osób młodszych) będą preferowały miesiące o mniejszych upałach. Zdarza się również zapisać na wyjazd, podczas którego będzie padał ulewny deszcze, czy dmuchał zimny wiatr. Na pewno warto zapoznać się z klimatem, jaki będzie przypadał na twój wyjazd.
Pory roku
Zaskakujący może być fakt, iż w Ziemi Świętej występują jedynie dwie pory roku. Po okresie letniej suszy (od kwietnia do października), następuje deszczowa zima ( od października/ listopada do końca marca). Sezon największych opadów- nawet śniegu, przypada na grudzień oraz styczeń.
Strefy klimatyczne
Ukształtowanie terenu Ziemi Świętej jest tak bardzo zróżnicowane, iż na jego obszarze wyodrębnia się trzy odmienne strefy klimatyczne:
równinę nadbrzeżną, gdzie panuje klimat śródziemnomorski: gorące i wilgotne lato oraz łagodna zima. Średnia temperatur na wybrzeżu w skali roku wynosi ok. 20 ℃ ( w najcieplejszym miesiącu- sierpniu, najniższą temperaturę stanowią 24-26 ℃, zaś w najzimniejszym miesiącu– styczniu temperatura osiąga 12 ℃).
płaskowyż, gdzie panuje temperatura umiarkowana, która osiąga w skali roku średnią wartość ok.17℃. Tereny te cechuje najchłodniejsza zima w kraju ( w górach 8-10℃), latem zaś temperatura wynosi ok. 22-26℃.
dolinę Jordanu, gdzie (częściowo z powodu depresji) temperatura osiąga najwyższe wartości w kraju, sięgając średnio do 25 ℃. Wraz ze zwiększaniem się spadku Jordanu ku Morzu Martwemu, temperatura wzrasta. Zimą temperatura wynosi 12-13 ℃, latem od 28-34 ℃ (w cieniu). Warto nadmienić, iż nad Morzem Martwym prawie przez cały rok jest słonecznie a temperatura zimą może wynosić nawet + 20 ℃.
Opady
Poruszając temat klimatu Ziemi Świętej warto nadmienić, iż najwięcej opadów występuje na obszarach północnych, najmniej zaś na południowych. Podążając więc na południe: w Galilei opady osiągają wartości rzędu 700-1000 mm; w centrum Izraela ok. 500 mm; wzdłuż doliny Jordanu aż do Ejlatu od 450 do ostatecznie 30 mm. Mogą pojawić się również opady śniegu, rzadko jednak wzdłuż doliny Jordanu. Ponadto widoczna jest poranna rosa w porze letniej na terenach niziny nadmorskiej, a od września również w górach. Dlatego też odwiedzając Ziemię Świętą w obu porach roku, w porze deszczowej można ujrzeć tereny pustynne pokryte zielenią.
Wiatry
Dalszą sprawą są wiatry, występujące na terenie Ziemi Świętej. Wieją one z taką regularnością, że można je wyrazić nawet cyfrowo. Wiatr północny np. sprowadza burzę i zimno, a rzadziej deszcz. Średnio w ciągu roku wieje ok. trzydzieści dni. Wiatry zachodnie sprowadzają deszcz, a w porze letniej orzeźwiają rośliny i ochładzają powietrze. Występują one szczególnie na równinie nadmorskiej i w ciągu roku wieją w sumie ok. 67 dni. Wiatr wschodni sprowadza suszę i rozpyla pustynny piasek. Stąd, kiedy od czasu do czasu w powietrzu unosi się lekka mgiełka, tak naprawdę mamy do czynienia z pustynnym pyłem. Wieje zazwyczaj w ziemie przez ok. 49 dni w ciągu roku. Kiedy wieje z południowego wschodu z głębi Półwyspu Arabskiego potrafi być bardzo przykry do zniesienia, przynosząc suche bezozonowe powietrze sięgające 50 stopni. Przeważnie jest to wiatr spokojny, który nieraz przybiera formę huraganu – czego skutki są fatalne. Najczęściej występuje w maju i październiku. W Piśmie świętym (Rz 41,6.23.27; Iz 40,7; Ez 17,10) nosi nazwę „qadim”. Arabowie nazywają go „szerkijje” (od słowa „szerki” – tł. wschód), „samum” lub „hamsin”. Ten południowo-wschodni wiatr wieje bardzo rzadko, bo tylko 11 dni w ciągu roku.
Długość dnia
Ostatnią kwestią jest długość dnia. Porównując to z naszym ojczystym krajem, w Ziemi Świętej latem dni bywają krótsze, a zimą nieco dłuższe. W najdłuższym dniu w ciągu roku, słońce zachodzi po 14 godzinach. Zaś najkrótszego dnia, będzie świeciło 10 godzin. Bardzo ciekawym doświadczeniem jest obserwacja zachodzącego słońca. Mierząc z zegarkiem w ręku, słońce jeszcze przed chwilą prezentujące się w pełnej krasie potrafi całkowicie zniknąć za horyzontem w przeciągu jednej minuty! Stąd momentalnie (bez dłuższego zmierzchu) robi się ciemno.
Czego nie wolno zapomnieć zabrać ze sobą? W porze deszczowej (ciepłego) nieprzewiewnego i przeciwdeszczowego ubrania (również obuwie). Oczywiście potrafi być w tym czasie także ciepło. Ale w Ziemi Świętej, w tym okresie, nigdy nie wiadomo kiedy cię deszcz zaskoczy. Wieczory i noce są zimne i wieją mocne wiatry. W lato trzeba zabrać ze sobą wystarczającą ilość ubrania na zmianę. Można się nieźle spocić. Również nie wolno zapomnieć o dobrym nakryciu głowy, i wygodnym przewiewnym obuwiu. Na wieczory warto zabrać ze sobą jakąś bluzę czy narzutę. Choć temperatura wynos wtedy 18 stopni, po doświadczeniu 36 w ciągu dnia, potrafi być odczuwalne zimno. Należy pić dużo wody!