Flora i Fauna

Flora i Fauna Flora i Fauna Flora i Fauna



Z florą i fauna w Izraelu jest jak ze wszystkimi innymi aspektami nadającymi temu krajowi swoją charakterystykę. Czy będziemy mówili o historii, geografii, klimacie, kulturze, czy religii. Wystarczy jedno zdanie, aby go określić jako wielokontrastowy. Tym bardziej, że jest to państwo o niewielkich rozmiarach. Na powierzchni liczącej zaledwie 100 km szerokości i 450 km długości żyje i rozwija się spora liczba gatunków roślin oraz zwierząt. Dzieje się to do takiego stopnia, że każdy z rejonów posiada swoje własne, unikatowe biotopy.

Rośliny

Roślinność własna Izraela (nie licząc roślin przywiezionych z innych krajów) wynosi ok. 2600 gatunków. Abstrahując od tego, należy wspomnieć, że pod względem produkcji warzyw i owoców, jest to kraj całkowicie samowystarczalny. Na jego terenie uprawia się arbuzy, banany, daktyle, melony, pomarańcze, pompelę, cytryny, winogrona, brzoskwinie, jabłka, awokado, bakłażany, ogórki, pomidory czy paprykę. Większość plantacji można ujrzeć osobiście na przydrożnych polach, podróżując wzdłuż i wszerz całego kraju.  Na przestrzeni ostatnich 50 lat wielkim niepowodzeniem stały się z kolei usilne starania obsadzania drzewami pustych przestrzeni. W skutek tego, jedynie 10% Izraela jest zalesione. Wśród nich znajdują się następujące gatunki drzew:  cedr, różne odmiany sosny, pinia, eukaliptus, tamaryszek, akacja, drzewo daktylowe, figowce (jak np. sykomora), pistacja, morwa biała  i inne. Owszem, należałoby również dodać do tej listy (znane z opisów biblijnych) drzewo dębu. Z tym, że istnieje ono dzisiaj w szczątkowej ilości. Kto znajdzie w Izraelu choć trochę powierzchni trawiastej, może nacieszyć oczy znanymi z tego regionu ziołami i roślinami.

Zwierzęta

Jeżeli chodzi o zwierzęta to należy podzielić je na trzy kategorie:

  • domowe – najpopularniejszymi zwierzętami w Izraelu są, jak u nas: koty, psy oraz różnego rodzaju ptactwo.
  • w hodowlach, czy na pastwiskach – barany, kozy, krowy i w jednym tylko miejscu świnie (hoduje się je ze względu na przybywających turystów; świnie uchodzą wśród Żydów za zwierzęta nieczyste, dlatego aby nie dotykały świętej ziemi, trzymane są w stajniach wyposażonych w specjalne podesty).
  • dzikie – Wśród gęstych roślin swoje życie toczą mauretańskie żółwie lądowe, czy mangusty, poszukujące pożywienia. Na gałęziach drzew i krzewów widać i słychać różne odmiany ptactwa, jak np.: szczygły, jaskółki dymówki, papugi, czy rzadką odmianę jaskółki (Pycnonotidae).  Izrael leży na szlaku ptactwa, które przemieszcza się na okres zimowy z terenów Azji Zachodniej i Europy do Afryki. Stąd wiosną i jesienią nieoczekiwanie mnoży się liczba gatunków szczególnie dużych ptaków (w tym drapieżników), jak np.: orliki krzykliwe, orły stepowe, kanie czarne, krogulce, myszołowy, bociany czarne, bociany białe – wszystkie w dużych ilościach. W górnych partiach centralnego Negebu, pośród drzew pistacjowych czy ciernistych krzewów żyje wiele pustynnych gazeli dorkas, polnych zająców, czy wilków. Idąc wzdłuż doliny ciągnącej się od Morza Martwego aż do zatoki Akaba napotkać można na gazele edmi, czy hieny. Nocą wychodzą z ukrycia afrykańskie żbiki, aby zapolować na myszoskoczki, czy myszoskoczki piaskowe. Na tych terenach nierzadko udaje się zobaczyć (niejadowite) pająki rolkowe, czy skorpiony. W dolinach (Wadi), lub na terenach skalistych nieraz napotkać można koziorożce nubijskie (Ibex). Pomiędzy kamieniami pełzają różne owady, wśród nich m.in. – tarantula śródziemnomorska. Jeżeli chodzi o ryby – z własnego połowu w sklepach spotkać można gatunki żyjące w Morzu Śródziemnomorskim: makrele, ośmiornice, brzany, sardynki, tuńczyki, okonie, mulety. Od kiedy Kanał Sueski łączy Morze Czerwone z Morzem Śródziemnym, łowione są także ryby tropikalne, jak np. indyjskie makrele królewskie. Jezioro Galilejskie (w centrum kraju), również może się poszczycić rozmaitymi gatunkami ryb. Pośród nich na perwszym miejscu wymienić należy tilapię złotą/musht, zwaną też – „Rybą św. Piotra”.

Flora i Fauna w Biblii

Flora

Fauna