You are currently viewing Jerozolimska droga Krzyżowa w Wielki Piątek

Jerozolimska droga Krzyżowa w Wielki Piątek

W tym roku, w poranek Wielkiego Piątku, franciszkanie z Kustodii Ziemi Świętej przeszli ulicami Jerozolimy, podążając śladami Pana Jezusa, tradycyjną Drogą Krzyżową wzdłuż Via Dolorosa. Modlitwie przewodniczył Kustosz Ziemi Świętej, o. Francesco Patton.

Procesja wyruszyła ze szkoły muzułmańskiej naprzeciwko Sanktuarium Biczowania i podążała stacjami Męki Jezusa Chrystusa od skazania do pochówku. Procesja zakończyła się przed Edykułą w Bazylice Grobu Pańskiego. Pomimo trudności związanych z panującą sytuacją w kraju, do zakonników podążających Drogą Męki Pańskiej przyłączyli się liczni miejscowi wierni oraz niewielkie grupy pielgrzymów, składający się z osób świeckich i konsekrowanych.

Wspólna ścieżka

W tym roku Droga Krzyżowa w bardzo szczególny sposób przeplata się z obchodami Kościołów prawosławnych. Po ośmiu latach Wielkanoc katolicka i prawosławna pokrywają się, a ulice Jerozolimy zapełniły się pielgrzymami różnych wyznań chrześcijańskich, którzy przybyli z całego świata, aby przeżyć dni święte w miejscach męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa.

Podążając śladami żalu i miłości, które naznaczyły ostatnie godziny Jezusa, Droga Krzyżowa Wielkiego Piątku w Jerozolimie nadal jest głębokim gestem wiary, który towarzyszy wierzącym z całego świata w tajemnicy Krzyża, przygotowując serce na radość Zmartwychwstania.

Lucia Borgato

Źródło: www.custodia.org