You are currently viewing Kościół św. Jana Chrzciciela nad brzegiem Jordanu powraca do Kustodii Ziemi Świętej

Kościół św. Jana Chrzciciela nad brzegiem Jordanu powraca do Kustodii Ziemi Świętej

W październiku Kustodia Ziemi Świętej oficjalnie objęła od władz izraelskich kościół pw. św. Jana Chrzciciela, położony w rejonie Qasr Al-Yahud nad brzegiem Jordanu: klasztor został zamknięty podczas wojny w 1967, kiedy cały teren stał się polem minowym i został przekształcony w ogrodzoną strefę wojskową.

HALO Trust – to brytyjska organizacja specjalizująca się w rozminowywaniu. Działa ona na całym świecie, a teraz zainicjowała projekt oczyszczania terenu w obszarze Chrztu Jezusa. Około 4000 min zostało usuniętych za zgodą władz izraelskich i palestyńskich, co pozwoliło ośmiu kościołom w regionie – katolickim, prawosławnym, ormiańskim, koptyjskim, etiopskim, rumuńskim, syryjskim i rosyjskim – odzyskać posiadane mienie i przywrócić do użytkowania.

Br. IBRAHIM FALTAS, ofm

Kustodia Ziemi Świętej

„Bracia franciszkanie zaczęli przybywać na to miejsce w 1641 roku, organizując pielgrzymki nad rzekę Jordan, do świętego miejsca, w którym Jezus przyjął chrzest od Jana Chrzciciela. Na początku 1920 roku rozpoczęli stopniowo nabywać na własność ziemię i planować budowę kościołów. W 1933 r. zbudowali kaplicę, która praktycznie rzecz biorąc obecnie znajduje się na samej rzece, podczas gdy ten kościół (św. Jana Chrzciciela) został zbudowany w 1935 r. Początkowo był to ich kościół. Bracia odnowili kaplicę w 1956 r., a prace konserwatorskie przy kościele rozpoczęły się po trzęsieniu ziemi, które nawiedziło ten region 18 grudnia 1956 r., niszcząc tę wielką budowlę.”

Świadectwa z odległej i bliskiej przeszłości świadczą o szacunku dla wydarzenia i miejsca. Istnieje świadectwo pielgrzyma pochodzącego z miasta Piacenza we Włoszech, datowane na 570 r., które wskazywało na istnienie krzyża wzniesionego na marmurowej kolumnie pośrodku rzeki na pamiątkę chrztu. Istnieją również rzadkie filmy z ceremoniami chrztu, które odbyły się w tym miejscu w 1930 roku, które są świadectwem wiary łączącej przeszłość z teraźniejszością.

LEONARDO DI MARCO

Dyrektor Biura Technicznego Kustodii

„Miejsce to będzie dostępne i gogotwe do użytkowania, a w nadchodzących miesiącach rozpoczniemy wnikliwe prace nad poprawą i ulepszeniem tego obszaru pod kątem stworzenia odpowiednich przestrzeni modlitewnych, które pozwolą pielgrzymom na głębsze przeżycie wydarzeń biblijnych związanych z tym miejscem. Do ich dyspozycji będą utworzone miejsca na modlitwę i medytację, miejsca gdzie mogą się zatrzymać i napełnić duchowo, aby potem kontynuować swoją pielgrzymkę po Ziemi Świętej.”

Br. IBRAHIM FALTAS, ofm

Kustodia Ziemi Świętej

„Nasza obecność tutaj stanowi narzędzie do budowania pokoju. Pozdrowienie franciszkańskie brzmi – „pokój i dobro”. Przeżyliśmy wiele wojen i zawsze byliśmy narzędziem pokoju na tej ziemi. Od ponad ośmiu stuleci jesteśmy pośrednikami pokoju pomiędzy wszystkimi.”