You are currently viewing Podróżujemy przez czas ku wiecznym świętom wielkanocnym

Podróżujemy przez czas ku wiecznym świętom wielkanocnym

Orędzie wielkanocne 2025 o. Francesco Patton, Kustosza Ziemi Świętej

Drodzy przyjaciele,

Niech Pan obdarzy Was swoim pokojem,

1. Przez ostatnie dziewięć lat miałem przyjemność i przywilej móc składać Wam życzenia wielkanocne z miejsc, które mówią o Zmartwychwstaniu Jezusa i jego pierwszych objawieniach: pusty grób i pobliskie kaplice, które przypominają spotkanie z Jego matką, Marią Magdaleną i kobietami; Emaus, gdzie Jezus daje się poznać, łamiąc chleb; Wieczernik, gdzie ukazuje się uczniom w wieczór wielkanocny i osiem dni później.

2. W tym roku chciałbym złożyć wam najlepsze życzenia z innego szczególnego miejsca: Tabgha, która znajduje się na brzegu Jeziora Galilejskiego, niedaleko Kafarnaum, Góry Błogosławieństw i Magdali.

Jezus poprosił Marię Magdalenę, aby oznajmiła Jego braciom, że zmartwychwstał i że udaje się przed nimi do Galilei, i że tam spotkają Go ponownie, gdzie wszystko się zaczęło, trzy lata wcześniej.

3. W Tabgha, nad brzegiem jeziora, Jezus ukazuje się Piotrowi i sześciu innym uczniom, którzy próbują łowić ryby, jakby odłożyli swoje powołanie, ponieważ zostali przytłoczeni śmiercią Mistrza. W Tabgha, zmartwychwstały Jezus ukazuje się o świcie, kiedy nie jest już noc, ale jeszcze nie dzień. Ukazuje się, kiedy trudniej jest rozpoznać twarz, ale nie głos.

4. Zmartwychwstały pojawia się i prosi raz jeszcze o łowienie ryb, chociaż teraz łowienie wydaje się daremne. To znaczy, prosi nas, abyśmy zaufali Mu, raz jeszcze i do końca. Ponieważ tylko On jest w stanie obalić nasze porażki i wypełnić naszą pustkę.

Zmartwychwstały ukazuje się i zadaje Piotrowi najważniejsze pytanie, to samo, które zadaje nam: „Czy kochasz Mnie bardziej niż wszystko i bardziej niż wszystkich? Jeśli naprawdę Mnie kochasz, możesz zacząć znowu Mnie naśladować. Jeśli naprawdę Mnie kochasz, możesz zacząć troszczyć się o osoby, które ci powierzam. Jeśli naprawdę Mnie kochasz, ty również będziesz w stanie oddać swoje życie całkowicie, aż do samego końca, tak jak Ja to uczyniłem”.

5. Jeśli chcemy świętować Wielkanoc, jeśli chcemy ją w pełni świętować, my również musimy nauczyć się nie pozostawać uwięzionymi w pustym grobie. Zmartwychwstały Jezus poprzedza nas i kroczy przed nami.

Jeśli chcemy świętować Wielkanoc, nie możemy pozostać uwięzieni w naszych osobistych niepowodzeniach: zarówno na poziomie ludzkim, jak i religijnym.

Jeśli chcemy świętować Wielkanoc, nie możemy nawet pozostać przygnieceni ciężkim kamieniem okoliczności, w których żyjemy, które mówią o porażce i śmierci: wojnach, pandemiach, trzęsieniach ziemi, kryzysach ekonomicznych, klęskach żywiołowych i katastrofach spowodowanych naszą ludzką lekkomyślnością, a czasem nawet naszym ludzkim okrucieństwem.

6. Zmartwychwstały Jezus już to wszystko przezwyciężył i pyta nas: „Czy kochasz mnie do takiego stopnia, aby Mi całkowicie zaufać? Czy jesteś gotowy zacząć ze Mną od nowa? Czy chcesz ponownie umieścić Mnie w centrum swojego życia?” Wtedy i tylko wtedy będzie mógł nam powiedzieć raz jeszcze: „Pójdź za Mną i zajmij się ludźmi, których ci powierzam, i razem ze Mną naucz się dawać swoje życie”.

7. Wtedy, i tylko wtedy, będziemy również zdolni rozpoznać Jego obecność, gdy nie jest już noc, ale jeszcze nie jest dzień, i doświadczymy, że mając nadzieję w Nim, nigdy nie będziemy rozczarowani, oszukani lub zdezorientowani, i będziemy mogli pewnie kroczyć, w Jego towarzystwie, ścieżkami czasu ku wiecznej Wielkanocy.

Wesołych Świąt Wielkanocnych!